V úterý 26. listopadu jsme slavnostně pokřtili novou knihu. Soubor 11 autorských pohádek nazvaný Pohádky dvou světů vznikl jako společný projekt naší školy a Slezského gymnázia v Opavě. A křtilo se netradičně – bonbony.
Na prknech Loutkového divadla a za asistence těch nejnáročnějších diváků, dětí z mateřských škol, konkrétně z MŠ Havlíčkova, MŠ Riegrova, MŠ Srdíčko Zborovská a MŠ Mostní, se sešli žáci i studenti, aby své Pohádky představili malým čtenářům. Jako předkrm byla podávána hra O království bez slunce, secvičená pod vedením vedoucí vychovatelky Jany Tancíkové naší školní družinou, která byla v loňském školním roce oceněna 3. místem na Přehlídce dramatické tvorby.
Kromě samotného křtu se četl Cukrový tábor v podání Elen Kubné (8. B) a Jana Suchánka (SG) a Myšák v jeskyni za přednesu Valerie Beckové (9. A) a Johany Šopákové (SG). Pohádka Vlkova největší prohra pak byla dramatickým kroužkem školní družiny nacvičena a před publikem předvedena. Roli moderátorek na sebe vzaly Anna Fajkusová a Veronika Anderschová (obě 9. A). A protože jsme chtěli pohádky přiblížit také našim prvňáčkům a druháčkům, přichystali jsme si vystoupení i pro ně.
„Na samotném začátku byla velká chuť dvou bývalých spolužaček uskutečnit projekt, jenž by spojoval žáky základní školy se studenty z gymnázia. Slovo dalo slovo a nápad se dostavil velmi záhy. Požadavky byly jasně dané: mělo by to rozvíjet čtenářskou gramotnost všech zúčastněných, musí se to odehrávat během jednoho dne a hlavně to musí všechny bavit. Myslím, že všech cílů bylo dosaženo,“ poodkryla zákulisí spolupráce pedagožka Slezského gymnázia Petra Raabová.
Do „kouzelného“ projektu se zapojilo celkem 33 dětí z obou škol. „V tříčlenných skupinách žáci nejen vymýšleli příběhy, ale také je ilustrovali, vytvářeli pracovní listy, namlouvali audio verze, pomáhali s úpravami a grafickou stránkou. Samotné texty dokreslují ilustrace čistě autorské i ty, které vznikly s pomocí AI. Mysleli jsme i na ty, kteří zatím číst neumí, proto každá pohádka obsahuje svou audio verzi. Přiložené pracovní listy pak slouží k ověření porozumění textu. Vznikl tak naprosto unikátní materiál,“ upřesnila učitelka Petra Moravcová, která za tímto tvůrčím počinem spolu s Petrou Raabovou stojí.
Společným jmenovatelem všech pohádek je přitom kreativita, fantazie a originalita. Naši žáci se společného úkolu zhostili na výbornou. I přes počáteční ostych se nakonec dílo podařilo. „Pohádky jistě vykouzlí úsměv na nejedné dětské tvářičce,“ dodala Petra Raabová.
„Začalo to jako běžná spolupráce mezi žáky a studenty a skončilo to jako fantastický projekt, který vyvrcholil křtem knihy a divadelním představením. Děkuji všem, kteří se zapojili, za skvělou práci,“ udělal tečku za povedenou akcí ředitel naší školy Aleš Moravec.
Kniha bude volně ke stažení na našich webových stránkách.
Mgr. Petra Moravcová