Jak jsme společně zachraňovali kostel

Máme za sebou zcela unikátní počin. Naši žáci se rozhodli, že se společnými silami pokusí přispět svou troškou do mlýna k záchraně opavského kostela sv. Janů. Přizvali k tomu i děti ze ZŠ Nový svět a opavského hudebníka Dominika Fajkuse. A nebudeme si nic nalhávat, byl to opravdový sukces. Z dobrovolného vstupného se vybrala neuvěřitelná částka – bezmála 18 tisíc korun.

Dvouhodinový benefiční koncert se odehrál v úterý 4. dubna kde jinde než v nádherných prostorech kostela, který bojuje o své zmrtvýchvstání. Po strop zaplněným duchovním stánkem se nesl zpěv, zobcová flétna, klavír, klávesy a kytara, návštěvníci mohli obdivovat gymnastické a recitační vystoupení nebo body percussion Německého tance č. 9 Ludwiga van Beethovena. Kostel ožil melodiemi lidových, moderních i country písní, rozezněly se zde skladby Johanna Adolpha Hasseho, Antonína Dvořáka nebo Johna Lennona. Recitátoři představili texty Oldřicha Mikuláška, Františka Hrubína, Jiřího Dvořáka či Ludmily Hořké. Plně v režii našich žáků bylo také moderování, prodej punče a sladkých pochutin, jejichž výtěžek byl opět věnován kostelu, stejně jako ozvučení, tvorba plakátů a programu pro návštěvníky i kasička na vstupné. Samotný koncert byl navíc doprovázen výstavou výtvarných prací našich dětí od 1. do 9. třídy, ke zhlédnutí byly nejrůznější výtvarné techniky a témata, např. barevné linorytové soutisky zvířat, architektura Opavy, lidové kroje v suché jehle nebo kresby portrétů slavných osobností. A co bylo k nezaplacení? Pohoda, radost, sdílení, spolupráce, ochota podat pomocnou ruku.

„Za Spolek kostela svatých Janů musím moc poděkovat za plný kostel rodičů a přátel dětí, za odvahu vystupujících a za krásnou atmosféru, která umocňovala jednotlivá vystoupení. A velmi děkujeme za celý nápad k podpoře oprav kostela svatých Janů. Benefičním koncertem se vybralo 17 945 korun a velmi pomohou při letošních opravách klenby kostela. Rodiče a učitelé mohou být hrdí na své děti. Děkujeme!“ nechal se slyšet armádní kaplan a duchovní správce kostela Kamil Vícha.

„Jsem nadšená z toho, že se naše škola může pochlubit tak nadanými žáky, pro které je samozřejmostí pomáhat. Chtěla bych za sebe a pana učitele Víta Lazeckého poděkovat kolegyním, kolegům, rodičům, žákům a všem, kteří přišli děti podpořit, protože bez jejich podpory by koncert rozhodně tak úspěšný nebyl,“ uzavřela jedna z organizátorek této mimořádné akce, pedagožka Zuzana Kučová.

Mgr. Petra Moravcová

Fota: Anja Klátová


Podobné aktuality

Stříbro z atletického čtyřboje
Další z atletických závodů, kterého se naši žáci zúčastnili, byl atletický čtyřboj. Soutěžilo se v běhu na 60 m, 600 m.. více
Okresní dopravní soutěž
Ve středu 15. května proběhla v Kylešovicích okresní dopravní soutěž. Zúčastnilo se 11 školních družin. Ze školní.. více
Turnaj deskových her
Ve středu 15. května vyjeli 4 naši sedmáci, jmenovitě Dorota Hýlová, Natálie Eľková, Daniel Satke a Jan Urbančík, na T.. více
Static overlay
Chcete k nám přihlásit vaše dítě?

Poskytujeme dokonalé vzdělání pro vaše dítě každý den