Exkurze do Památníku a muzea Osvětim – Březinka

Naše škola již tradičně pořádá exkurzi pro žáky 9. ročníků do Památníku a muzea Osvětim – Březinka. Letos jsme se tam vydali v mrazivém dni 5. prosince, abychom si prohlédli místo, kde nacisté zavraždili nejméně 1 100 000 nevinných lidí.

Poté, co jsme prošli bránou s nápisem „Arbeit macht frei“, jsme se podívali do obytných bloků, kde jsme se dozvěděli o životě vězňů, transportech, selekci a jejich denním režimu. Navštívili jsme např. Blok č. 11, kde se nacházel provizorní soud, vězeňské cely a popraviště. Dozvěděli jsme se více o doktoru Mengelem a jeho pokusech a na závěr nahlédli do jediné zde dochované plynové komory.

Poté jsme autobusem přejeli do ještě většího tábora smrti, Březinky. Oba tábory vzájemně spolupracovaly a fungovaly jako jeden děsivý celek.

Prohlídka trvala zhruba 3 hodiny a od průvodců jsme se dozvěděli vše o funkci táborů a nelidském zacházení s vězni. Na vlastní oči jsme mohli spatřit podmínky, v nichž nebozí vězni žili a pracovali, a především jsme pochopili, proč by se tato část lidské historie neměla již nikdy opakovat.

Mgr. Tomáš Osadník

Postřehy žáků k exkurzi do Osvětimi:

Eliška Ch.: Byl to skutečně silný emocionální zážitek, hlavně když vidíte těch několik tun vlasů nebo tisíce kufrů a bot. Měli bychom se z této historie poučit, právě proto jsme se sem jeli podívat.

Tomáš K.: Prohlídka mohla být pro některé traumatizující, ale byla velmi zajímavá.

Adéla Ř.: Je hrozné, když se vcítíte do jejich kůže, chudáci lidé a hlavně děti. Bylo to děsivé.

Lucie H.: Bylo odporné poslouchat, když jsme se dovídali o těch pokusech na dětech. Ale celkově byla prohlídka zajímavá.

Klára N.: Kdybych tam byla uvězněná, asi bych spáchala sebevraždu, než se nechat tak zneužívat. Jedním slovem – strašné! Ale prohlídka památníku byla velmi dobře zpracovaná, jen jsem paní průvodkyni všechno nerozuměla, mluvila česko-polsky.

Erik J.: Prohlídka byla velmi zajímavá, ale ta skutečnost je opravdu mrazivá.

Sofie M.: Je to moc smutné a tragické místo. Nejvíce mě zasáhly ty vlasy a brýle. Prohlídka se mi líbila i polský akcent průvodkyně.

Eliška Chm.: Je to moc smutné, ale poučné. Jsem ráda, že jsem jela. Prohlídka jako taková se mi líbila.


Podobné aktuality

Psaní od srdce putují seniorům
Čtyři třídy na 2. stupni se rozhodly zapojit se do projektu Psaní od srdce, jenž je zaměřen na seniory žijící jak v do.. více
Stříbro z atletického čtyřboje
Další z atletických závodů, kterého se naši žáci zúčastnili, byl atletický čtyřboj. Soutěžilo se v běhu na 60 m, 600 m.. více
Turnaj deskových her
Ve středu 15. května vyjeli 4 naši sedmáci, jmenovitě Dorota Hýlová, Natálie Eľková, Daniel Satke a Jan Urbančík, na T.. více
Static overlay
Chcete k nám přihlásit vaše dítě?

Poskytujeme dokonalé vzdělání pro vaše dítě každý den