Exkurze do Památníku a muzea Osvětim – Březinka

Naše škola již tradičně pořádá exkurzi pro žáky 9. ročníků do Památníku a muzea Osvětim – Březinka. Letos jsme se tam vydali v mrazivém dni 5. prosince, abychom si prohlédli místo, kde nacisté zavraždili nejméně 1 100 000 nevinných lidí.

Poté, co jsme prošli bránou s nápisem „Arbeit macht frei“, jsme se podívali do obytných bloků, kde jsme se dozvěděli o životě vězňů, transportech, selekci a jejich denním režimu. Navštívili jsme např. Blok č. 11, kde se nacházel provizorní soud, vězeňské cely a popraviště. Dozvěděli jsme se více o doktoru Mengelem a jeho pokusech a na závěr nahlédli do jediné zde dochované plynové komory.

Poté jsme autobusem přejeli do ještě většího tábora smrti, Březinky. Oba tábory vzájemně spolupracovaly a fungovaly jako jeden děsivý celek.

Prohlídka trvala zhruba 3 hodiny a od průvodců jsme se dozvěděli vše o funkci táborů a nelidském zacházení s vězni. Na vlastní oči jsme mohli spatřit podmínky, v nichž nebozí vězni žili a pracovali, a především jsme pochopili, proč by se tato část lidské historie neměla již nikdy opakovat.

Mgr. Tomáš Osadník

Postřehy žáků k exkurzi do Osvětimi:

Eliška Ch.: Byl to skutečně silný emocionální zážitek, hlavně když vidíte těch několik tun vlasů nebo tisíce kufrů a bot. Měli bychom se z této historie poučit, právě proto jsme se sem jeli podívat.

Tomáš K.: Prohlídka mohla být pro některé traumatizující, ale byla velmi zajímavá.

Adéla Ř.: Je hrozné, když se vcítíte do jejich kůže, chudáci lidé a hlavně děti. Bylo to děsivé.

Lucie H.: Bylo odporné poslouchat, když jsme se dovídali o těch pokusech na dětech. Ale celkově byla prohlídka zajímavá.

Klára N.: Kdybych tam byla uvězněná, asi bych spáchala sebevraždu, než se nechat tak zneužívat. Jedním slovem – strašné! Ale prohlídka památníku byla velmi dobře zpracovaná, jen jsem paní průvodkyni všechno nerozuměla, mluvila česko-polsky.

Erik J.: Prohlídka byla velmi zajímavá, ale ta skutečnost je opravdu mrazivá.

Sofie M.: Je to moc smutné a tragické místo. Nejvíce mě zasáhly ty vlasy a brýle. Prohlídka se mi líbila i polský akcent průvodkyně.

Eliška Chm.: Je to moc smutné, ale poučné. Jsem ráda, že jsem jela. Prohlídka jako taková se mi líbila.


Podobné aktuality

V zeměpisné olympiádě míříme na kraj
Dne 21. února se konalo okresní kolo zeměpisné olympiády. Naši školu reprezentovali Adam Buchta (6. B) v kategorii A, .. více
Projekt EMISE deváťáky zaujal
Ve čtvrtek 22. února navštívili zájemci z řad našich deváťáků Slezské gymnázium v Opavě, a to v rámci projektu EMISE.U.. více
Eliška Chmelová žákem roku
Nejúspěšnější žáci základních škol byli dnes oceněni na opavské Hlásce. Za naši školu byla letos nominována Eliška Chm.. více
Static overlay
Chcete k nám přihlásit vaše dítě?

Poskytujeme dokonalé vzdělání pro vaše dítě každý den