6. B zachraňuje životy

Zachraňte lidský život. Napište dopis. Tento apel organizace Amnesty International vyslyšela třída 6. B, a zapojila se tak do největší mezinárodní lidskoprávní akce na světě – Maratonu psaní dopisů – v rámci níž lidé na celé planetě každý rok v období kolem Dne lidských práv posílají miliony ručně psaných dopisů těm, kteří se stali obětmi bezpráví.

Dohodli jsme se, že nepůjdeme cestou úředních dopisů vládním představitelům, ale že napíšeme dopisy přímo konkrétním uvězněným. Na stránkách Amnesty International si pak šesťáci vybrali, komu budou dopis adresovat.

Projekt přitom probíhal během celého listopadu v hodinách českého jazyka, angličtiny i výtvarné výchovy. „Motivace byla jasná – udělat radost někomu, kdo to skutečně potřebuje. Zlepšit někomu náladu třeba jen pěkným obrázkem na dopisním papíře,“ komentuje Hana Franková, která v 6. B vyučuje výtvarnou výchovu, a pokračuje: „Na dopisy i obálky jsme použili známou výtvarnou techniku zvanou frotáž. Děti provedly frotáž speciálními trojhrannými voskovými pastely přes papírové výřezy různých tvarů. Kombinaci barev a tvarů si každý zvolil sám. Bylo nutné pracovat s citem, pečlivostí a zájmem. A to děti dokázaly.“

V hodinách českého jazyka se nejdříve žáci seznámili se všemi náležitostmi dopisu. Živě debatovali, jak by měl jejich dopis vypadat a jak nejlépe vyjádří své pocity. Někdo měl jasno hned, někteří trochu váhali, ale nakonec to všichni zvládli bravurně. Šesťáci kromě toho, že svůj dopis sestylizovali nanečisto, z něj ještě vybrali klíčová slova a věty, které poté překládali v hodině anglického jazyka. „Děti rychle pochopily, jak je důležitá znalost cizího jazyka pro komunikaci s lidmi v zahraničí. Skvěle se toho zhostily a velmi jim to šlo,“ okomentovala za všechny angličtinářky, které se na projektu podílely, Isabel Marešová. Konečnou fází pak bylo přepsání dopisů na předchystané, výtvarně zpracované dopisní papíry.

Všechna psaní putovala tento týden do pražské centrály Amnesty International, která je následně rozešle do těch správných rukou.

Moc děkuji zapojeným žákům i těm pedagogům, kteří šli do toho s námi.

Mgr. Petra Moravcová

Předškoličky plné zábavy, her a učení
Milí rodiče a děti. Rádi bychom Vás pozvali na naše speciální předškolní lekce, které jsou plné zábavy, her a učení.. více
Lyžařská školička pro 1. stupeň